Biorąc pod uwagę użytkowy charakter tarasu, podczas jego projektowania i realizacji nie można skupiać się jedynie na aspektach wizualnych. Równie istotna jest bowiem funkcjonalność, będąca jednocześnie gwarancją długiego, bezawaryjnego użytkowania. Płyty zewnętrzne STAR 2.0 i 3.0 spełniają oczekiwania pod każdym względem, umożliwiając stworzenie miłej dla oka aranżacji, która nie zawiedzie pod kątem właściwości technicznych. W projekcie warto jednak uwzględnić różne potrzeby użytkowników.
Taras, który nie podda się działaniu natury
Zewnętrzna aranżacja domu musi sprostać warunkom atmosferycznym, które w polskim klimacie bywają nieprzewidywalne i niezbyt łaskawe dla materiałów wykończeniowych. Pojawiające się sezonowo fale mrozów i upałów, ulewne deszcze czy grad mogą wpłynąć negatywnie na produkt, który pokrywa taras.
Aby mieć pewność, że na skutek działania czynników pogodowych nawierzchnia nie utraci parametrów użytkowych ani walorów estetycznych, warto wykończyć ją płytami gresowymi STAR 2.0 lub 3.0. O ich ponadprzeciętnej trwałości i odporności na działanie zmiennej temperatury czy wody przesądza specjalny proces produkcyjny. Składa się na niego m.in. wypalanie w temperaturze 1200°C i formowanie pod naciskiem wynoszącym ponad 350 kg/cm².
Warto pamiętać też o tym, że natura może ingerować w strukturę posadzki tarasowej również pod postacią mchu, chwastów czy pleśni, których występowaniu sprzyja klimat panujący na zewnątrz. Gresowe płyty zewnętrzne STAR 2.0 i 3.0 są na nie odporne, więc nie trzeba obawiać się tego, że w krótkim czasie taras, podjazd czy ścieżka pokryją się nieestetycznymi, zielonymi śladami, których usuwanie będzie syzyfową pracą.
Bezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników
Taras to przestrzeń wypoczynkowa, która sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu przez domowników i bliskie im osoby. Aby wypoczynek poza domem okazał się komfortowy, musi zapewniać bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom – również tym najmłodszym.
Jeśli projekt ma zakładać stworzenie bezpiecznego otoczenia do zabawy dla dzieci, należy zwrócić uwagę na antypoślizgowość zastosowanych płyt. W przypadku płyt zewnętrznych STAR 2.0 i 3.0 parametr ten wynosi R11, co przekłada się na wysoki stopień przeciwdziałania ryzyku poślizgnięcia się. Najmłodsi mogą zatem beztrosko korzystać z wolnego czasu spędzanego na dworze, a rodzice odetchnąć z ulgą.
Biesiadowanie na tarasie w gronie najbliższych
Gdy tylko znika zima i pojawiają się pierwsze oznaki wiosny, Polacy chętnie odkurzają grille i biesiadują na tarasie. Choć wspólne spożywanie posiłków na świeżym powietrzu ma wiele zalet, to jednak w długiej perspektywie może działać negatywnie na nawierzchnię tarasu. Szurające krzesła sprzyjają powstawaniu rys i pękaniu płytek, a plamy z jedzenia czy napojów (szczególnie z ketchupu i czerwonego wina) okazują się trudniejsze do usunięcia, niż można przypuszczać.
Aby spotkania towarzyskie na tarasie odbywały się bez wpływu na wygląd zewnętrzny i funkcjonalność nawierzchni, należy postawić na materiał, który sprosta takim wyzwaniom. Płyty zewnętrzne STAR 2.0 i 3.0 są odporne na pękanie oraz ścieranie, więc idealnie sprawdzą się nawet w miejscu intensywnie eksploatowanym, jakim w szczycie sezonu jest taras. Wykończona szkliwem lub granilią powierzchnia jest z kolei nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale też odporna na plamy i nisko nasiąkliwa. Oznacza to, że plamy nie wnikają w strukturę płytki i można je łatwo usunąć.
Spójna estetyka od tarasu do podjazdu
Zachowanie spójnej estetyki podczas projektowania całej strefy zewnętrznej domu może przysporzyć nieco trudności. Poszczególne elementy takiej aranżacji muszą bowiem spełniać inne wymagania techniczne. Przykładowo, płytki tarasowe czy chodnikowe mogą być nieco cieńsze od tych używanych na podjeździe, gdyż są poddawane jedynie ruchowi pieszemu. Gdy w grę wchodzi duży nacisk generowany przez samochód, konieczne jest zastosowanie wytrzymalszego materiału.
Wybór płyt zewnętrznych STAR 2.0 i 3.0 jest korzystny chociażby z tego powodu, że występuje w dwóch grubościach: 2 cm i 3 cm. Cieńsze płytki mogą stanowić efektowne wykończenie tarasu, a te grubsze: podjazdu, garażu czy parkingu. Dzięki temu, że wszystkie będą utrzymane w tej samej stylistyce, aranżacja całego terenu przydomowego będzie w pełni spójna.