Wypełnione roślinami ogrody, trawiaste podwórka, zielone skwery w miejskich przestrzeniach – każde z tych miejsc powinno charakteryzować się nie tylko odpowiednią, bliską naturze estetyką, ale także umożliwiać wygodne przemieszczanie się czy bezpieczne spędzanie czasu. Do wytyczania chodników i ścieżek coraz częściej wykorzystuje się płyty gresowe – wynika to m.in. z ich licznych zalet, w tym możliwości łatwego montażu. Rozwiązanie to nie wymaga wielkich nakładów pracy, a pozwala w szybki i prosty sposób zbudować funkcjonalną i trwałą ścieżkę. Z powodzeniem można wykorzystać je także do stworzenia przestrzeni z meblami ogrodowymi oraz innym wyposażeniem, umożliwiającym przyjemne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.
Nie straszne mu warunki atmosferyczne i towarzystwo roślin
Płyty gresowe STAR 2.0 i 3.0 posiadają wysokie parametry techniczne, które mają ogromne znaczenie w kontekście wykorzystywania ich na zewnątrz. Wyróżnia je wysoka odporność na zmienne warunki klimatyczne; nie zaszkodzą im nawet warunki zimowe i niskie temperatury, które w przypadku innych materiałów nierzadko powodują spękania czy rozwarstwienie. Z drugiej strony są odporne na silne promienie słoneczne, co ma znaczenie dla zachowania trwałego efektu wizualnego. Materiał nie będzie z biegiem czasu tracił koloru i zachowa swoją pierwotną barwę. Nie należy również obawiać się, że środki stosowane do pielęgnacji zieleni będą wpływać niszcząco na płyty gresowe. Materiał jest odporny na ten rodzaj substancji i nie będzie zmieniał swojego wyglądu ani wytrzymałości po wystawieniu go na ich działanie – w tego typu sytuacji warto po prostu zawsze dokładnie spłukać taką substancję wodą.
Kolejnym ważnym parametrem płyt gresowych pozwalającym lub determinującym montaż jako okładziny zewnętrznej jest niska nasiąkliwość. Miejsca wypełnione roślinnością z natury charakteryzują się podwyższoną wilgotnością. To z kolei sprzyja pojawieniu się mchu czy pleśni – zwłaszcza w przypadku kostki brukowej czy desek kompozytowych. Płyty gresowe STAR 2.0 i 3.0 charakteryzują się niską nasiąkliwością. Przez to są odporne na powstawanie i rozwój mchu czy pleśni i nie będą wymagały specjalnego czyszczenia czy konieczności zastosowania dedykowanych dla tego problemu środków.
Jak układać płyty gresowe na trawie
Budowa alejki czy placyku na trawie jest dosyć prosta, nie wymaga skomplikowanych technik ani zaawansowanych narzędzi. Jak ją przeprowadzić?
Po pierwsze – zaplanować układ
Prace rozpoczynają się od wyznaczenia położenia płyt. Warto wspomóc się na tym etapie palikami geodezyjnymi wbitymi w ziemię i rozciągniętym pomiędzy nimi sznurkiem. Następnie należy położyć płytki na trawie zgodnie z ich planowanym rozmieszczeniem (z zachowaniem przestrzeni pomiędzy płytami min. 10 cm, zabezpieczającej darń przed efektem wypalania.
Po drugie – przygotować podłoże
Po wybraniu docelowego rozmieszczenia należy odznaczyć krawędzie wokół płyt, używając do tego na przykład szpadla. Następnie odkładamy płyty na bok, a w wyznaczonym miejscu usuwamy rosnącą trawę i ziemię. Przygotowane wgłębienie powinno mieć głębokość od 20 do 30 cm.
Po trzecie – warstwa drenażowa i stabilizująca
Przestrzeń pod płytami należy wypełnić dwiema warstwami. Pierwsza z nich ma przepuszczać wodę, dlatego do jej wykonania wykorzystuje się żwir o frakcji 1-3 cm. Warstwa powinna się kończyć ok. 5 cm pod powierzchnią trawnika. Na niej wysypujemy piasek, który zagęszczamy, zachowując spadek min. 1,5% dla odprowadzania wody.
Ostatni etap – układanie płyt
Tak przygotowane podłoże, z warstwami ze żwiru i piasku, jest już gotowe, by umieścić na nim płyty. Gres umieszczamy w wyznaczonym obrysie i stabilizujemy, używając do tego gumowego młotka.