Jest kilka powodów – oprócz błyskawicznego i prostego montażu – dla których warto zdecydować się na układanie płyt gresowych na wspornikach. Przede wszystkim umożliwia nam to stworzenie atrakcyjnej powierzchni nawet w przypadku nierównego podłoża. Wystarczy zastosować regulowane podstawki, by zniwelować różnice wysokości i cieszyć się pięknym wykończeniem przestrzeni. A to tylko jedna z wielu zalet tego rozwiązania.
Niewątpliwym atutem układania zewnętrznych płyt gresowych na wspornikach jest możliwość uzyskania pustej przestrzeni pomiędzy podłożem a nawierzchnią i ukrycia w niej instalacji, co istotnie zwiększa estetykę stworzonej aranżacji. Taki sposób montażu pozwala na łatwy demontaż płyt i uzyskanie dostępu do rur czy przewodów oraz ponowne umieszczenie płyt na miejscu po zakończeniu prac. Układanie płyt na wspornikach, z pominięciem zaprawy, sprawia też, że nie musimy czekać na wyschnięcie i związanie masy łączącej, dzięki czemu nawierzchnia jest natychmiast gotowa do użytkowania.
Odpowiednie podłoże
Podstawą montażu płyt gresowych na wspornikach jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być ono stabilne, by utrzymać okładzinę stworzoną z płyt i zapewnić jej sztywność. Równie ważne jest zachowanie odpowiedniego spadku. Przerw między płytami gresowymi nie wypełnia się fugą, dlatego woda opadowa spływa pod posadzkę i musi być stamtąd skutecznie odprowadzana. Z tego też względu beton powinien zostać pokryty warstwą izolacyjną, dzięki której nie będzie chłonął wody. Ważne jest także zapewnienie odpowiedniej wysokości pomiędzy podłożem a płytami gresowymi.
Uwzględnienie przeznaczenia powierzchni
Przed przystąpieniem do montażu płyt na wspornikach warto zastanowić się, jakie ma być przeznaczenie stworzonej z ich pomocą przestrzeni. Jeśli ma ona być intensywnie użytkowana i narażona na duże obciążenie, płyty powinny zostać w tym miejscu wzmocnione dodatkowymi wspornikami. W przypadku płyt Stargres z linii STAR 2.0 i STAR 3.0 należy – oprócz wsporników ustawianych przy narożnikach – zastosować dodatkową podstawkę. Umieszczona na środku każdego elementu pomoże optymalnie rozłożyć ciężar, a tym samym zapobiegnie pęknięciu wspornika.
Rozmieszczenie wsporników i układanie płyt
Gdy podłoże jest już przygotowane, a przeznaczenie przestrzeni określone, można przystąpić do właściwego montażu. Układamy pierwsze wsporniki rozpoczynając od jednego z narożników pamiętając, że każdy z nich przed ustawieniem powinien zostać wypoziomowany. Wsporniki muszą podtrzymywać płyty na ich narożnikach, a w przypadku gresów o formacie 60 x 120 cm na dłuższym boku stosujemy dodatkowo podstawki boczne, umieszczone w połowie długości. Korzystając z grubszych płyt z linii STAR 3.0 umieszczamy też wsporniki w centralnym punkcie.
Po ustawieniu każdej z płyt należy skontrolować jej ustawienie poziomicą, a w razie potrzeby dokonać korekty wysokości wsporników.