Menu

Montaż płyt gresowych nad pomieszczeniem ogrzewanym – o czym pamiętać i jak prawidłowo to zrobić

Star 2.0

Płyty gresowe Stargres wyróżnia nie tylko wygląd, ale też możliwość wszechstronnego zastosowania. Można je wykorzystać m.in. do stworzenia nawierzchni tarasu będącego jednocześnie dachem dla znajdującego się niżej pomieszczenia. Tego typu montaż nie należy do skomplikowanych i czasochłonnych, a przy tym umożliwia stworzenie estetycznej powierzchni.

Wykorzystanie płyt gresowych nad pomieszczeniem ogrzewanym ma wiele zalet. Po pierwsze, zabezpieczamy betonową posadzkę przed niszczącym działaniem wody. Po drugie, gresy wykazują się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych, w tym skrajnych temperatur i promieniowania UV, dlatego mogą być stosowane jako warstwa wykończeniowa dachu, który ma tendencję do szybkiego nagrzewania się.

Zacznij od podłoża

Montaż płyt gresowych nad pomieszczeniem ogrzewanym należy rozpocząć od odpowiedniego zabezpieczenia betonu. Ze względu na jego chłonność i fakt, że płyty po ułożeniu nie tworzą jednolitej powierzchni, trzeba zadbać o to, by woda nie wsiąkała w podłoże, ale była odprowadzana poza obszar użytkowy. Będzie to możliwe po spełnieniu dwóch warunków – wylania betonu z zachowaniem spadku oraz wykonania warstwy hydroizolacyjnej z materiałów dedykowanych.

Drenaż i dodatkowa izolacja

Kolejną warstwą, która musi znaleźć się pomiędzy betonem a płytami, jest warstwa drenażowo-izolacyjna. Jej zadaniem jest nie tylko zabezpieczenie podłoża przed wodą, ale także ograniczenie strat ciepła w pomieszczeniu znajdującym się poniżej. Tę warstwę należy układać zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez nachylenie (spadek) betonu. Następnie nakrywamy powierzchnię membraną przepuszczalną dla wody.

Montaż posadzki

Na tak przygotowanej powierzchni można rozpocząć układanie zewnętrznych płyt gresowych. Jest to tzw. suchy montaż, bez użycia kleju, gdzie przy pomocy wsporników podtrzymujących płyty tworzymy system wentylowany. Do wyboru mamy wsporniki statyczne lub regulowane, jednak te drugie pozwalają na łatwiejsze uzyskanie równej nawierzchni pomimo nieidealnego podłoża. Wsporniki powinny zostać rozmieszczone zgodnie z zaleceniami producenta dla poszczególnych formatów, z uwzględnieniem dodatkowych wsporników stabilizujących płytę.
Ostatnim etapem jest uzupełnienie powierzchni płytami ceramicznymi z zachowaniem spadku min. 1,5%.