Menu

Montaż płyt gresowych na betonie? To proste!

Star 2.0

Przydomowy taras, balkon w bloku, a może ogrodowa alejka? W przypadku każdej z tych przestrzeni kluczowa dla ich funkcjonalności jest odpowiedna nawierzchnia. Jednym z popularniejszych sposobów jej wykończenia jest betonowa wylewka, jednak – mimo że wyróżnia się wysoką trwałością i wytrzymałością, pozostawia wiele do życzenia pod względem estetyki. Alternatywą dla niej mogą być zewnętrzne płyty gresowe, które dzięki możliwości układania bezpośrednio na podbudowie betonowej, pozwolą na atrakcyjne zagospodarowanie istniejącej już nawierzchni.

Grunt to odpowiednie podłoże

Przygotowania do montażu płyt gresowych na betonie powinny rozpocząć się od sprawdzenia jakości podłoża. Wylewka powinna być równa oraz wolna od skruszonych, luźnych fragmentów czy też wszelkich zanieczyszczeń, jak choćby resztek starej zaprawy, które wpłynęłyby negatywnie na przyczepność płyt. Ewentualne uszkodzone elementy należy usunąć, a ubytki uzupełnić. Z drugiej strony należy pamiętać, że wykonywanie prac na świeżo wylanym betonie też nie jest najlepszym pomysłem. Wylewka powinna mieć czas na przeschnięcie i osiągnięcie swoich docelowych parametrów.

Zabezpiecz beton przed wodą

Jeśli podłoże jest w dobrym stanie, można przejść do właściwych prac. Pierwszym etapem będzie nałożenie powłoki hydroizolacyjnej, która uniemożliwi wchłanianie wody opadowej. Jednocześnie, w przypadku gdy pod wylewką betonową znajduje się grunt, powłoka zabezpieczy klej przed kontaktem z wodami gruntowymi, które mogłyby mieć negatywny wpływ na trwałość zabudowy.

Montaż płyt i wykończenie

Kolejnym krokiem po wyschnięciu warstwy hydroizolacyjnej jest montaż płyt gresowych. Wykorzystuje się do tego wysokoelastyczny oraz mrozoodporny klej. Wybrany produkt powinien być dedykowany do pracy z gresem. Innym rozwiązaniem, które dopuszcza się w przypadku tego typu montażu, jest zastosowanie zaprawy drenażowej przeznaczonej do płyt gresowych. Dla lepszego wiązania należy nanieść klej lub zaprawę nie tylko na podłoże, ale także na stronę montażową płytki. W trakcie układania należy pamiętać o zachowaniu odstępów pomiędzy poszczególnymi elementami, które na końcu wypełnia się fugą.

Ważna jest także ilość zaaplikowanego materiału zgodna z kartą techniczną produktu. Nierównomiernie nałożony klej może spowodować nierówności na powierzchni okładziny, dlatego tak ważne jest rozprowadzanie go po powierzchni płyty pacą zębatą. Ponadto, dociskając już płytę do kleju, warto nią delikatnie poruszać. Pozwoli to wyeliminować puste przestrzenie powietrzne pod płytkami. Należy także stale posiłkować się poziomicą, by sprawdzać równość układanej posadzki. Po związaniu zaprawy klejowej, można przejść do ostatniego etapu, czyli fugowania przestrzeni pomiędzy płytami.